Cestování

5 VĚCÍ CO DĚLAT V CHIANG MAI

5.2.2018

Chiang Mai bylo první místo (kromě Bangkoku kam jsme přiletěli), které jsme v Thajsku navštívili. A bohužel se to neobešlo hned na začátku bez problémů. V Bangkoku jsme totiž nastoupili do špatného Ubera (jak se mohlo stát, že přijelo na stejné místo, ve stejný čas stejné auto doteď nechápeme), který nás vezl skoro na druhou stranu města a než jsme si to uvědomili bylo pozdě a nestihli bychom letadlo. A volné místo v letadle bylo až druhý den. Ale i tak jsme se z toho nepo… a holt se do Chiang Mai dostali až o den dýl. A vážně to stálo za to, takže tady jsou naše tipy, co v Chiang Mai prostě musíte vidět, a hlavně zažít.

Sloni se v Thajsku dřív používali na těžbu dřeva. Když to ale zakázali, tak z nich Thajci neměli žádné peníze. Takže na slonech začli vozit turisty a udělali z nich turistickou atrakci. Proto vznikly sloní rezervace jako Jungle Sanctuary, kde jsou sloni na volno a jsou tam šťastní. Turisti si je můžou pohladit, nakrmit, koupat se s nima, ale NESMÍ NA NICH JEZDIT. Díky tomu z nich Thajci mají peníze, takže se mohou o slony starat.

1.Výlet do sloní rezervace
Sloni byli náš největší zažítek za celou dovolenou a nejspíš jeden z nejlepších zážitků v životě. Výlet do sloní rezervace Jungle Sanctuary jsme kupovali už z Čech, protože jsme chtěli mít jistotu, že bude volné místo v našem termínu. Agentura nás vyzvedla u hotelu a po nějaké hodince a půl jsme dorazili na místo. Tam nám nejdřív řekli nějaké informace o jejich práci a o slonech. Potom nám ošetřovatelé slonů dali kusy bambusu (je to pro slony sladkost a fakt se po tom mohli utlouct) a šli jsme se seznámit se slony. Upřímně jsem měla nejdřív celkem strach, když ke mně šel velký slon, ale po chvíli jsem si na ně zvykla. A dokonce tam měli 7 MĚSÍČNÍ SLŮŇÁTKO, který bylo strašně roztomilý. Po krmení přišla další sranda, protože jsme slonům šli dát „bahenní koupel“. Sloni si lehli do bahna a my jsme ho na ně dávali. Nakonec jsme šli k vodopádu, kde jsme na ně cákali vodu a bylo vidět, že oni si to vážně užívají.

Kromě slonů byli na výletu super i ošetřovatelé, kteří nám řekli spoustu zajímavých informací a hlavně s nima byla fakt sranda. Na to jak u vodopádu pokřikovali „Water the elephant“ a pak začli cákat vodu na nás, asi jen tak nezapomenu.

Výlet jste si mohli zaplatit na půlden, celý den nebo i s přespáním. My jsme si vybrali celý den a udělali jsme dobře, protože půlden by bylo málo a přespání prý nestálo za to. Měli jsme to i s obědem a navečer jsme odjížděli naprosto šťastný, plný zážitků a hrozně unavený.

 

2.Yee Peng Festival – festival luceren
Jestli se budete chystat do Thajska v listopadu jako my, tak se určitě podívejte, jestli tam v tu dobu nebude Yee Peng Festival, který se koná právě v Chiang Mai. My jsme se tam bohužel nedostali na hlavní vypouštění lampionů (které je prý nádherné), ale i tak jsme viděli rozsvícené lucerny a lampiony po celém městě a dalo mu to kouzelnou atmosféru.

 

3.Místní trh
Když jsme první den chodili po Chiang Mai ani by nás nenapadlo, že ty nejrušnější ulice, kde jezdilo přes den spousta aut, navečer uzavřou a bude tam krásný místní trh. Navštívit trhy vám určitě doporučuju v rámci celého Thajska, protože tam seženete super věci, jídlo i ovoce za dobré ceny. Na tomhle konkrétním trhu prodávali místní všechno možné a mě překvapilo, že to byly opravdu kvalitní věci. Koupila jsem si tam pašmínu, protože jsem neměla s sebou nic na zakrytí nohou a ramen do chrámů, tuhý přírodní parfém vyráběný v Thajsku nebo malou peněženku, které vyráběla starší paní, co tam seděla na zemi. Dál jsme si tam s Martinem koupili naprosto vynikající sushi, které stálo pár korun.

 

4.Zip lining
Thajsko jsem brala jako dovolenou, kde chci trochu posunout svoje hranice a „get of my comfort zone“. Takže když mi Martin říkal o zip liningu v džungli chtěla jsem to zkusit. Zrovna jsem se vraceli z výletu ze slonů, když jsme si řekli, že bychom si zip lining chtěli zařídit na druhý den. Tak jsme zašli do turistického infocentra a tam nám slečna pomohla vybrat a rovnou jsme to na místě zaplatili. Ráno nás pak zase vyzvedli u hotelu za hodinu jsme byli na místě.

Průvodci nám řekli co a jak a pak nás navlíkli do postrojů a helmy. Zip lining byl opravdu v džungli, takže někdy jsme sjížděli na plošinu na obřím stromě nebo jeli strašně vysoko nad hlubokou roklí. Nejlepší zážitek byl nejdelší přejezd, který byl 1km dlouhý a bylo to právě nad údolím, takže jsme měli nádherný výhled na džungli pod námi. Ale být zavěšená na laně a pod nohama nemít nic bylo pěkně děsivý. Zase musím říct, že jsme měli skvělé průvodce, kteří celou dobu dělali nějaké srandičky (třeba nám houpali s lanem).

5.Chrámy
V Chiang Mai jsou vážně krásné chrámy a už jen při procházce centrem na pár narazíte. My na chrámy zas tak nejsme, takže jsme neměli potřebu hledat všechny chrámy, které ve městě nebo okolí jsou, a že jich tam je fakt hodně. Všechny chrámy ve staré části města byly nádherné. Hrozně se mi líbí jejich architektura, která je tolik odlišná od té naší. Jejich chrámy jsou hodně barevné, blyštivé se zvířecími sochami.
Když půjdete do chrámů nezapomeňte na správné oblečení, protože to tam hlídají a jsou na to háklivý. Ženy by měly mít zahalená kolena a ramena a muži taky. Většinou si před chrámem můžete něco na zahalení pučit nebo koupit. A samozřejmě se musíte zout než do chrámu vejdete.

Chiang Mai bych určitě doporučila všem, kteří chtějí z Thajska vidět víc než pláže, moře a Bangkok. Jak vidíte tak je to super místo pro nějaké výlety, které vážně jen tak nezapomenete i poznání Thajské kultury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *