Cestování | Featured

9 TIPŮ NA DOVOLENOU V THAJSKU

21.1.2018

Na Facebooku a Instagramu jsem se vás ptala, co by vás nejvíc zajímalo o dovolené v Thajsku, kam jsem letěla s přítelem v listopadu. Nejvíc vás zajímaly takové obecnější otázky jako na jak dlouho, kam, za kolik atd. Takže první článek bude odpovědí přesně na tyhle otázky a příště už se můžete těšit na tipy z Bangkoku, Chiang Mai, Railay Beach, Phi Phi, Lanty a Krabi.

V Thajsku jsme oba byli poprvé a myslím si, že pokud se chystáte poprvé do Asie Thajsko je skvělá volba. Nikdy jsme neměli problém se domluvit, všichni tam měli aspoň základní znalost angličtiny, nebyl problém ani s dopravou, ubytováním nebo třeba wifi. Přijde mi, že hodně lidí je k Asii skeptická a nechce se jim do něčeho co neznají, ale v Thajsku se vážně nemáte čeho bát.

1. Na jak dlouho
Do Thajska jsme letěli na 3 týdny a myslím si, že to bylo tak akorát abychom si to tam procestovali a užili si i nějaké to válení na pláži. Pokud byste chtěli být třeba jen na jihu Thajska, tak vám bude stačit i 14 dní. Ale samozřejmě záleží na vás, jak dlouho tam budete. Klidně tam můžete letět na měsíc nebo na dva měsíce a procestovat si ještě některé sousední země.

2. Kde jsme byli
Kde jsme byli jsem už trochu naznačila na začátku článku. Nejdřív jsme přiletěli do Bangkoku a potom jsme pokračovali na sever do Chiang Mai. Po pár dnech na severu jsme přeletěli do Krabi a přesunuli se na Railay Beach. Potom jsme lodí přejeli na Phi Phi, Lantu a nakonec do Krabi Town.
My jsme ze severu na jih přelétali, ale můžete jet i autobusem nebo vlakem. Vyjde vás to levněji, akorát to bude trvat daleko dýl. Na jihu se pak dopravujete hlavně lodí.

3. Proč jsme některá známá místa vynechali
Než jsme letěli do Thajska hledali jsme si místa, kam se chceme podívat a vážně stojí za to. Například jsme vynechali Phuket, protože jsme četli, že je to strašně turistické, jsou tam protivný lidi a hlavně se tam jezdí spíš na party (a za lehkýma děvama). Navíc nám i několik lidí, které jsme v Thajsku potkali, řikali ať tam nejezdíme. Dál jsme vynechali Pattayu, kde je hlavně noční život a party. Kvůli monzunovému období jsme nejeli ani na Pha-ngan a Ko Samui. Na Ko Samui jsou navíc prej obří pavouci, takže mě tam asi nikdo nedostane.

4. Kde si najít inspiraci na výlety
Nápady na výlety jsme si hledali na internetu, ale zařizovali jsme si je až na místě (většinou to vyjde levněji než předem přes internet). Jediný výlet, který jsme měli zařízený z Čech byl výlet do sloní rezervace, protože je to hodně populární a my jsme chtěli mít jistotu, že pro nás bude místo v termínu, který potřebujeme.
Jinak výlety nabízeli ve všech guest housech a turistických info centrech. Navíc je super, že vás ta agentura vyzvedne přímo před ubytováním, takže se nemusíte řešit dopravu.
Určitě se mrkněte na různé cestovatelské blogy, stránky (např. TripAdvisor) a videa abyste získali inspiraci co budete chtít vidět.

5. Kolik nás to stálo
Na dovče v Thajsku je největší investice letenka, ta nás vyšla zhruba na 13 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že jsme jeli jen s krosnama a bydleli v obyčejných guest housech a hostelech, tak jsme pak zas tolik neutratili. Nejvíc jsme utratili asi za výlety a za dopravu po Thajsku (vnitrostátní letenky nás stály vždycky kolem tisícovky). S sebou bych vám doporučila vzít si na 3 týdny ideálně 1 tisíc dolarů – zhruba 20 tisíc korun. Vyžijete tam i s menším obnosem, ale pokud si to tam chcete užít a nepočítat každou korunu, doporučila bych tuhle částku. České koruny si tady vyměňte za dolary a v Thajsku si dolary vyměňte za báhty (neměňte si všechno najednou, ale radši postupně).

6. Ubytování
Bydlení jsme si vždycky hledali až tam na Bookingu a nikdy jsme neměli problém si něco najít (akorát jednou, když jsme šli na blind, ale přes Booking nám to vyhovovalo víc). Hledat ubytování přes internet má velkou výhodu v tom, že se dopředu můžete podívat, jak ten pokoj vypadá a co tam všechno je. Jediné ubytko, které jsme měli zařízené dopředu bylo na první noc po příletu.
Hledali jsme si obyčejné guest housy a hostely, vždycky jsme chtěli mít wifi a klimatizace na pokoji taky nebyla k zahození. Dvakrát jsme měli pokoj se sdílenou koupelnou a vždycky to bylo v pohodě (hlavně tam vždycky bylo čisto).
V Bangkoku jsme platili zhruba 600 bahtů (390Kč)/noc a v Chiang Mai 400 bahtů (260Kč)/noc. Na Lantě jsme si zaplatili 3* hotel, který nás vyšel zhruba 7 tisíc bahtů (4 500Kč) na 4 noci se snídaní.

7. Jídlo
Jídlo je v Thajsku prostě pecka! Celou dobu jsme si dávali street food – maso na špejli, nudle, čerstvé ovoce a kokosy. Nebojte se najíst se i u těch nejobyčejnějších stánků u silnice, protože tam dost možná budou mít lepší jídlo než někde v restauraci. Koukejte se, kde jedí místní, protože právě na takových místech dostanete to nejlepší thajské jídlo. Bát se nemusíte ani exotického ovoce, ale dávejte si radši jen to, co se loupe (např. papaya, ananas, mango, meloun…), které si můžete koupit už rovnou oloupané a nakrájené. A vodu si samozřejmě kupujte balenou a NIKDY NEPIJTE Z KOHOUTKU (Martin si dal malý lok vody z kohoutku a věřte mi, že mu nebylo moc dobře).

8. Co si v Thajsku koupit
Nejlepší koupě za celou dovolenou byla thajská simka, kterou jsme si koupili hned popříletu na letišti. Rovnou mi jí dali do mobilu, zaktivovali a dokonce mi i zůstalo moje číslo. Simka s 4GB dat na 3 týdny stála necelých cca 500 bahtů (takže asi 350 Kč) a hodně nám to usnadnilo cestování, protože jsme se mohli kdykoliv podívat na to co kde je zajímavého, vyhledat si ubytování nebo v Bangkoku objednat Ubera.
Jinak jsme si nakoupili pár suvenýrů, ale utráceli jsme spíš za jídlo a zažitky. Suvenýry doporučuju nakoupit si Bangkoku nebo Chiang Mai, na jihu je mají o trochu dražší. Taky se určitě podívejte na místní trhy, kde seženete věci, které pak už nikde neuvidíte a za skvělé ceny.

9. Na co si dát pozor
Pokud pojedete taxíkem nebo tuk tukem, tak se předem domluvte na ceně, jinak by vás cesta mohla vyjít klidně na dvojnásobek ceny.
Na cenu se předem ptejte i u všeho co si budete kupovat, protože Thajci se z turistů snaží dostat co nejvíc peněz. My jsme si na to ze začátku nedali pozor a hned za první jídlo – mini maso na špejli – jsme zaplatili tak 2x tolik.
Pokud si budete půjčovat skútr, tak si ho hned před půjčovnou nafoťte. My jsme si skútr brali od hotelu, kde jsme bydleli, ale jinak hodně lidí má potom problém s tím, že jim chtějí naúčtovat nějakou vadu, která už tam dávno byla.

Chystáte se do Thajska? Jestli by vás ještě něco zajímalo určitě mi napište do komentářů 🙂

 

 

  1. Pěkný článek, díky za tipy 🙂 Já jsem třeba byla i na Phuketu a strašně záleží v jaké oblasti jsi…asi jako když jedeš na Bali 🙂 Některé jsou opravdu extra extra turistické a vůbec se mi tam nelíbilo, některé jsou naopak zcela tradiční a jsem ráda, že jsem je viděla. Třeba 50 metrová socha Buddhy na vrcholku s celým chrámem vážně byla takovou duchovní třešničkou 🙂 Já si třeba kupovala kartu do foťáku vážně za pár korun a jako vždy hordu koření a kokosový olej, ten mám v tašce z Asie vždy! 🙂

    1. Jsem moc ráda, že se ti líbí 🙂 A určitě si v Thajsku každý najde to své, takže to, co by se nelíbilo nám, se bude líbit někomu jinému. Kokosový olej jsem si tam chtěla koupit taky, ale nakonec se mi to nechtělo tahat v krosně. Tak příště 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *